Středa 25.3. 2009

 

Ráno překračujeme hranice s Jordánskem na hraničním přechodu Yitzhak Rabin. Auto necháváme na parkovišti a přes hranice jdeme pěšky jenom s krosnami na zádech. Michal „ztratil“ pas, ale pak ho zase našel v kapse. Do Jordánska není potřeba vstupní vízum, ale musíme zaplatit jakýsi poplatek za opuštění Izraele v ceně 95 NIS !!! Je to poměrně zvláštní pocit být v území mezi těmito dvěma státy a pozorovat po zuby ozbrojené vojáky.

Hranice Jordánsko

Na Jordánské straně sháníme taxika do Aqabi a tam chceme sehnat taxi do   Wadi Rum  . Seženeme ho za 7 JOD a hned se domlouváme na dalším taxi až do Petry se zastávkou ve Wadi Rum. Tam na nás taxi počká a my si mezi tím pronajmeme jeep. Nabídka je za 90 JOD (včetně 3 hodin čekání), ale ukecáme to na 80. Cestou se stavíme v supermarketu pro balené vody. Cesta probíhá příjemně. Zvláštní krajina, blížící se poušť a taxikář mluví perfektně anglicky, protože žil 18 let v USA a má dvojí občanství. Ještě v autě se s řidičem domlouváme na zprostředkování Jeepu mimo turistické centrum. Cena na 3 hodiny je 50 JOD a je prý o 20 JOD nižší než v návštěvnickém centru. Řidič je beduín, jako ostatně všichni řidiči a pochází přímo z Wadi Rum.

Wadi Rum

Wadi Rum je nádherný. Tak fantastické pouštní scenerie jsme nečekali. Písek je zbarvený do červena a vytváří nádherné barevné vzory. Asi nejznámějším „obyvatelem“ Wadi Rum byl sir T. E. Lawrence známý jako Lawrence z Arábie. Zde se o něm rovněž natáčel stejnojmenný film. 3. hodiny utekly jako voda a my jsme se vrátili k našemu taxikáři a pokračovali poušť a následně po „Desert highway“ do  Wadí musa, které leží hned vedle našeho dalšího cíle - Petry. Ve Wadi Musa jsme měli zamluvený hostel Cleopatra (cena cca 270 Kč za osobu/noc, snídaně 1 JOD). Již z okna na nás volal majitel hostelu českými slovy jako „ahoj“, „jak se máš“. Hostel je to levný, majitel příjemný, ale s nějakým velkým úklidem se na pokojích moc neobtěžují, takže dost špíny. Večer se vydáváme na průzkum města a snažíme se najít podnik nebo obchod s alkoholem. Dlouho se nám to nedaří, až nakonec nalezneme hotel s místním jordánským pivem „Petra“, které má 8% alkoholu. Přejmenováváme ho na „osmeráka“. Stačí jedno (cena 5 JOD) a jsme lehce ojínění, pak pokračujeme na večeři (cena 4-5 JOD na osobu) a pak do postele