Sobota 21.3. 2009

Ráno, po vynikající snídani, jsme vyrazili k https://cs.wikipedia.org/wiki/Masada. Pevnost byla postavena Herodem Velikým v 1. století př. n. l., během první židovské války se Masada stala posledním místem odporu židovských povstalců proti Římanům. Roku 2001 byla lokalita zapsána jako památka světového dědictví na seznam UNESCO. Vstupné opět součástí https://www.gemsinisrael.com, ale bez lanovky.

Masada national park

 Před pevností nastalo velké rozhodování jestli se vydat nahoru pěšky - Hadí stezkou nebo výtahem nebo naopak výtahem až zpátky. Nakonec zvítězila varianta - Hadí stezkou pěšky nahoru. Zdánlivě jednoduchá procházka se změnila v docela náročnou túru, ale za hodinku jsme nahoře. Dost dobře si nedovedu představit absolvování tohoto pochodu v letních měsících. Na koupání v Mrtvém moři jsme se moc těšili. Měl to být jeden z vrcholů naší výpravy. Koupání v „Mrtváči“ je fakt zajímavé. Člověk si připadá jako nafukovací matrace a navíc se stále obrací na záda. Na prsou plavat vůbec nejde. Sůl nejde vůbec odstranit z těla a chová se spíš jako olej. Jedné ženě se tam voda dostala do oka a měla toho celkem dost. Pomohli jsme jí vypláchnout oko naší čistou vodou z lahve.

 

Mrtvé moře

Tento den je vůbec náročný a tak ještě pokračujeme do přírodní rezervace Ein Gedi na cca 2 hodinovou túru. Opět využíváme Green card. Odkaz na stránky parku je zde https://www.parks.org.il/BuildaGate5/general2/data_card.php

 

Ein Gedi Reserve and National Park.

Rezervace Ein Gedi je nádherná. Je to neuvěřitelný kontrast oproti okolní poušti. Rázem se ocitáte v úplně jiném světě. Všude je plno vody, vodopádu, rostlin stromů a zvířat. Jediné co nás s Michalem mrzelo je, že jsme nenarazili na vyhlášené nahé hyeny. Zato jsme viděli damany, jejichž nejbližším příbuzným je slon!!!

Neděle 22.3. 2009